Sports

State Football Playoffs

In State Quarter-Final Games on Friday: 9-Man:  Mt Lake Area vs. Russell-Tyler-Ruthton – 5pm at New Ulm Class 2A:  Pipestone vs. Blue Earth – 8pm at New Ulm Class 4A:  Marshall vs. South St. Paul – 7pm

State Volleyball Update

In 1st-round action at the State Volleyball Tournament on Thursday: Class A:   Minneota 3, New Life Academy 0   On Friday, Minneota will meet Bethlehem Academy of Faribault in a Semi-Final match. Class 2A:    Marshall

State Volleyball

The State Volleyball Tournament begins today at the Xcel Energy Center Arena in St. Paul. Matches involving area teams include: Class A:  Minneota vs. New Life Academy of Woodbury – 3pm Class 2A:  Marshall vs. Roseau –

Volleyball Results

In Volleyball Section Finals on Saturday: Section 2-A:         Mayer Lutheran 3, Waterville-Elysian-Morristown 0 Section 3-A:        Minneota 3, Tracy-Milroy-Balaton 2 Section 2-AA:       Kenyon-Wanamingo 3, Southwest Christian (Chaska) 0 Section

State Cross-Country

LOCAL SPORTS  —   state cross-country   11/4/17   THE STATE CROSS-COUNTRY MEET WAS HELD SATURDAY AT ST. OLAF COLLEGE IN NORTHFIELD. IN THE CLASS A BOYS TEAM STANDINGS:  PERHAM WON THE TEAM TITLE.  ST. JAMES WAS 2ND.  LAC

Schedule for Friday, Oct 3

LOCAL SPORTS  —   Schedule for Friday, 11/3/17 FOOTBALL:                            Section Playoffs – Section Finals                                                         Section 3-A:  @ smsu-marshall     1:30pm                              WABASSO (10-0)  _______  vs.  NEW ULM CATHEDRAL  (8-2)  _______                                                       Section 5-A:  @ smsu-marshall   11:00am                                      BOLD 

Scoreboard for Thurs, Oct 2

FOOTBALL: Section 2/9-Man Championship:    Russell-Tyler-Ruthton 20, Red Rock Central 14 Section 3/9-Man Championship:      Mt Lake Area 58, Westbrook-Walnut Grove 14 VOLLEYBALL: Section 2-A:   Mayer Lutheran 3, Bold 0   Waterville-Elysian-Morristown 3, St. Clair

Windom Volleyball

THE WINDOM VOLLEYBALL TEAM SAW ITS SEASON END THURSDAY NIGHT, AS THE EAGLES LOST TO TRACY-MILROY-BALATON IN THE SECTION 3-A SOUTH SUB-SECTION FINALS AT MARSHALL. TRACY-MILROY-BALATON WON IN STRAIGHT SETS.  THE FIRST SET WAS TIED 20-ALL UNTIL

Sports Schedule for Thurs, Oct 2

LOCAL SPORTS  —   Schedule for Thursday, 11/2/17 FOOTBALL:                     Section Playoffs  – Section Finals                                                       Section 2/9-Man:  @ smsu-marshall  7:30pm                  RED ROCK CENTRAL (10-0)  _______  vs.  RUSSELL-TYLER-RUTHTON  (8-2)  _______                                                        Section 3/9-Man:  @ smsu-marshall   5:00pm                         MT

Volleyball Scores – Tues, Oct 31

Section 3A: Minneota 3, Wabasso 0 Canby 3, Russell-Tyler-Ruthton 0 Tracy-Milroy-Balaton 3, Hills-Beaver Creek 0 Windom 3, Murray County Central 0 Section 3AA: Morris/Chokio-Alberta 3, Litchfield 1 Paynesville 3, New London-Spicer 2 Marshall 3, Pipestone 0 Luverne